Originally posted by flywise
View Post
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Whats the breaking point on feeding wildlife?
Collapse
X
-
just an avg calc... if your lease is a 5hr drive that is about 250$ in gas for a RT... plus feed and food.... easy 350$ avg spent on each trip
Do just 5 trips in one season you are in another 1750$..
I know when I was on my last lease I was there way more than 5 times... Im doing the western hunts instead now
Comment
-
What’s the issue? Corn still hasn’t matched inflation and is under 8 a bushel. Using 1980 $4.00 bushel price and inflation calculator corn should be 13.50 if it followed inflation.
Corn is still cheap!!! Buy more corn
Now wheat that’s different story. Sure wish I haven’t moved most of mine to barelyLast edited by Texans42; 03-09-2022, 12:44 PM.
Comment
-
Originally posted by Bisch View PostI’m spending over $600/mo to feed on my 122ac place. Not too long ago it was $400/mo. I’m still feeding, but something is going to have to give soon!!!!!
Bisch
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
That’s a Tesla payment! [emoji16]
Sent from my iPhone using Tapatalk
Comment
-
Whats the breaking point on feeding wildlife?
My protein feeder just ran dry judging by camera pictures. Was going to go this weekend but the weather and increased costs has me reconsidering the trip until may. Round trip to the ranch for gas is around $400 right now, plus another $400 for protein. Granted I only fill the feeders every 3-4 months, but it gets spendy quick!
Comment
Comment