Announcement

Collapse
No announcement yet.

crawfish alert!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by bayouboy View Post
    full moon+ rice field+5 gallon bucket = poaching free crawfish
    fify.

    Comment


      #62
      Originally posted by Fishndude View Post
      I’ll take shrimp over a creek roach any day.
      creek roach vs sea maggot

      Comment


        #63
        Originally posted by RWB View Post
        Cooked a sack last night. $5.99 a pound. Expensive and small but my wife wanted crawfish.
        man thats the size i like

        Comment


          #64
          Originally posted by Gumbo Man View Post
          fify.
          They are the tastiest ones!

          Comment


            #65
            Originally posted by Bayouboy View Post
            Full moon+ rice field+5 gallon bucket = free crawfish
            I remember getting some in college with a buddy in his dad's fields and asking him if we were getting crawfish in his dad's fields why were we going at night? He never missed a beat and said he would shoot at us same as everybody else!

            I think that's the only time I went crawfishing with him!

            Comment


              #66
              Originally posted by Slew View Post
              I remember getting some in college with a buddy in his dad's fields and asking him if we were getting crawfish in his dad's fields why were we going at night? He never missed a beat and said he would shoot at us same as everybody else!

              I think that's the only time I went crawfishing with him!
              That's why you never use a light.
              Learned the hard way!

              Comment


                #67
                Originally posted by Bayouboy View Post
                That's why you never use a light.
                Learned the hard way!
                You boys ain’t right………but at the same time you ain’t wrong either.👍👍

                Comment


                  #68
                  Everything is up in price. My customers ask why my prices went up and I tell them to match everything else. I gotta pay more for eating and it costs you more to feed me.

                  Sent from my Nokia XR20 using Tapatalk

                  Comment


                    #69
                    Yep, mom & sis had some last weekend. My mom said they were almost $8 per pound, which is shocking in NOLA area but as noted prices drop as the season kicks into high gear. As many here, I could care less what they cost.......it is worth it!!! May do a half sack this weekend during football games........ALL MINE!!!
                    Originally posted by McClain View Post
                    Farmers were sometimes paid 25 cents per pound at times during the 1990s and often were only allowed to sell 2 to 3 days a week due to supply gluts at times. Retail prices were often only 10 cents higher.

                    A fun fact: "Commercial sales of crawfish in Louisiana began in the late 1800s. At that time, crawfish were harvested from natural waters through-out the southern region of the state. The first record of a commercial crawfish harvest in the United States was in 1880. That year, a harvest of 23,400 pounds was recorded, with a value of $2,140. By 1908, a U.S. Census report listed Louisiana’s crawfish production at 88,000 pounds, with a value of $3,600."

                    I don't know how the dollar conversion from that time error would compare to prices today, but 4 to 9 cents per pound is a long ways from $7+ per pound.
                    The fun fact is awesomeness! My great grandparents & grandparents were part of the local unaccounted poundage's as it was part of survival living on a plantation until the early 1980s in St. James Parish.
                    Originally posted by friscopaint View Post
                    Add in chicken wings....per pound of meat the most expensive thing on the bird
                    Hey......don't geaux there! I am north of 10,000 pounds per month and the playoffs are getting good.......lol!

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Landrover View Post
                      Yep, mom & sis had some last weekend. My mom said they were almost $8 per pound, which is shocking in NOLA area but as noted prices drop as the season kicks into high gear. As many here, I could care less what they cost.......it is worth it!!! May do a half sack this weekend during football games........ALL MINE!!!

                      The fun fact is awesomeness! My great grandparents & grandparents were part of the local unaccounted poundage's as it was part of survival living on a plantation until the early 1980s in St. James Parish.

                      Hey......don't geaux there! I am north of 10,000 pounds per month and the playoffs are getting good.......lol!
                      You probably do 10,000 lbs. on Super Bowl Sunday by itself.👍👍

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Gumbo Man View Post
                        You probably do 10,000 lbs. on Super Bowl Sunday by itself.👍👍
                        Shhhhhhh!!!!
                        Actually developed a new internal system to be more efficient for the "big game" this year.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Landrover View Post
                          Shhhhhhh!!!!
                          Actually developed a new internal system to be more efficient for the "big game" this year.
                          I won’t say a word. Nobody reads this crap anyway.🤣🤣

                          Comment

                          Working...
                          X