Announcement

Collapse
No announcement yet.

Processor fees??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    I did the math just like you and the guy I take my deer makes his own line of Sausage, it was actually about the same price for me to buy his sausage than for me to provide the deer for 50/50, it makes no sense to me. I usually just get 20# made and call it good. My family likes it so whatever...

    Comment


      #17
      Originally posted by quackadikt View Post
      I would assume they get pork fat pretty cheap, so at over $3/lb for sausage, one might expect the fat to just be figured into that price.
      Their not just putting pork fat into the mix. They us untrimmed pork, that has fat on it. probably somewhere around 1.50 a lb

      Comment


        #18
        Originally posted by quackadikt View Post
        Well, if that's not mentioned ANYWHERE or by ANYONE, it's not something most would know the first time they take meat to a processor.

        I would assume they get pork fat pretty cheap, so at over $3/lb for sausage, one might expect the fat to just be figured into that price.
        Yup, you’re not unreasonable for not realizing it sooner. Just one of them “now ya know” things.

        Comment


          #19
          Diy
          Last edited by ATI; 10-29-2018, 01:50 PM.

          Comment


            #20
            If you brought in a hog at the same time to be processed would you be stuck with that amount of just 2 processing fees

            Comment


              #21
              Ttt

              Comment


                #22
                Originally posted by Hunteraudit View Post
                Yup, you’re not unreasonable for not realizing it sooner. Just one of them “now ya know” things.


                I’m just glad I only took 26 pounds in to “learn” on. I’m still getting 52lbs of sausage back at around $3/lb, so all in all it isn’t too bad. I did verify the fact that I save a ton when I do it myself though.


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                  #23
                  Originally posted by quackadikt View Post
                  I’m just glad I only took 26 pounds in to “learn” on. I’m still getting 52lbs of sausage back at around $3/lb, so all in all it isn’t too bad. I did verify the fact that I save a ton when I do it myself though.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Good luck making sausage at $3/lb. lol

                  Comment


                    #24
                    Not sure how many pounds you wanted but if you only wanted 40 lbs of sausage you just needed to take in 20 lbs of your deer. Most do it on a 50/50 unless asked differently. Taking in 40 lbs of trim is going to give you roughly 80 lbs of meat. Picnics are running around $1.39lb and 50/50s $1.01 (pork regular trim) sausage isn’t cheap their not using your cabelas brand stuffers and grinders.
                    A lot have started charging an X amount per pound for parts and pieces brought in on top of what you are paying for sausage.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Fishndude View Post
                      Good luck making sausage at $3/lb. lol


                      Say I buy 26lbs of fat at even $2/lb to add to my 26lbs. plus $20 of seasoning and $15 for casings.

                      That’s $1.67/lb.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by quackadikt View Post
                        Say I buy 26lbs of fat at even $2/lb to add to my 26lbs. plus $20 of seasoning and $15 for casings.

                        That’s $1.67/lb.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Your time is worth zero? You used borrowed equipment? Facility? Power?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by quackadikt View Post
                          Say I buy 26lbs of fat at even $2/lb to add to my 26lbs. plus $20 of seasoning and $15 for casings.

                          That’s $1.67/lb.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Plus grinder, plus wrap, plus vacuum sealer, plus vacuum bags, plus your time.

                          Personally it's more fun DIY though, you can come up with a lot a different mixes. Just don't kid yourself its a lot cheaper!

                          Comment


                            #28
                            Well, I’m doing it for myself after hours, so basically. I’m cheap labor.

                            Already have the equipment.

                            Facilities are my house.

                            Again, I wasn’t complaining about the end price. I was a little caught with my pants down due to the additional cost that I wasn’t made aware of in the beginning.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                              #29
                              You are missing the point. You aren't just paying for the meat and supplies, you are paying for processing. IE grinding, stuffing, smoking and packaging. Plus they have to make some money on the deal.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by AgHntr10 View Post
                                You are missing the point. You aren't just paying for the meat and supplies, you are paying for processing. IE grinding, stuffing, smoking and packaging. Plus they have to make some money on the deal.
                                You're missing the point too.

                                Comment

                                Working...
                                X