Announcement

Collapse
No announcement yet.

Average cost for deer processing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Average cost for deer processing

    I've been using same processor for several years now and seems like every time I drop one off it goes up now I had hamburger breakfast sausage and a few pounds of other specialty stuff made dropped off six weeks ago leftf a $ 50 dollar deposit got a call Monday deer was ready and my balance was $194 so that is about $250 total the deer was a doe I would guess it field dressed around 65 lbs may be off just average 4.5 year old doe so what you guys pay on average

    #2
    I always bone my meat out at home, that saves 50-75 bucks in itself. The last doe I dropped was 31lbs of boned meat after I kept the backstraps. 70/30 venison brisket mix and all ground hamburger was 58 dollars and change for about 50lbs of burger.

    Most expensive of the three deer I did this year was under 150.00. I got breakfast sausage, snack sticks and plain smoked sausage. Longest wait was around 2 weeks. My processor takes care of me and I send and take them lots of business.

    Comment


      #3
      I do my own because you dont get your own meat back always.

      Comment


        #4
        Sounds like the meat markets are making some good money these days.

        Comment


          #5
          It's the specialty stuff that gets you. When I quit buying the $15 a pound jerky, my processing bills dropped dramatically.

          LWD

          Comment


            #6
            I process my own. Anyone can do it. Really. I do it on kitchen countertop while watching tv. Once the cost went over $100 per deer I decided if I want to continue to hunt as much as I do, I'd have to start doing it myself. I have no regrets, its saved me 1000's the last few years. 5 deer and 9 hogs this year alone.

            Comment


              #7
              My average costs keep dropping.

              Comment


                #8
                My average is $0. I prefer to do it myself.
                Unless its the jerky sticks that seacoal has... But I let him pay for those.

                Comment


                  #9
                  Hopkins county locker does mine...back strap in half, tenderloin whole, grind everything else for $45

                  I won't wash my kitchen after processing a deer for $45. And they do great work and I get what feel I should back

                  Comment


                    #10
                    I bought a $100 grinder from Academy and do all my own. I bet I've ran 25 deer they that grinder now and it's still going strong. That brings my total down to about $4 per deer to process. That's before sausage seasonings of coarse.

                    You might check out Lemproducts.com they have lots if good stuff from grinders to stuffers to seasonings. Makes life pretty easy.
                    Last edited by txstringbender; 02-12-2014, 07:12 PM.

                    Comment


                      #11
                      0 dollars.

                      Comment


                        #12
                        Didn't get any jerky got back straps bacon wrapped and some deer sticks which are marinated slices of meat on a stick I didn't ask but I'm guessing maybe 40 lbs finished weight with the sausage and hamburger I'll see when I pick it up

                        Comment


                          #13
                          I've got all the stuff to do my self I just don't really have the time to do it and they do a great job just getting a little expensive I think this will be my last deer I'm going to make time to do it

                          Comment


                            #14
                            I usually process myself but got in a time bind this year and took two forelegs and two hams to a processor. All they were asked to do was debone; no hamburger, no suausage. When I picked it up it was $70 and the meat looked like it was hacked by a highschool kid. Won't be going back there.

                            Comment


                              #15
                              About $80 down this way. Seriously thinking of getting a grinder and doing this myself.

                              Comment

                              Working...
                              X