$75
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Average cost for deer processing
Collapse
X
-
Originally posted by Atfulldraw View Post0 dollars.
For instance... If I am making 25 lbs of sausage, I am paying $7 for casings, $7 for seasonings, $7 for pork and $5 for vacuum packaging. That is $26 in cost. Straight burger is cheaper (a few $ for fat and packaging.) Cuts are the cheapest (just packaging)
I say I spend between $10 and $30 a deer.
Comment
-
Originally posted by SwampRabbit View PostOkay... You can't go that far. Even if you don't count the upfront capital investment, you still pay money each deer you process.
For instance... If I am making 25 lbs of sausage, I am paying $7 for casings, $7 for seasonings, $7 for pork and $5 for vacuum packaging. That is $26 in cost. Straight burger is cheaper (a few $ for fat and packaging.) Cuts are the cheapest (just packaging)
I say I spend between $10 and $30 a deer.
Comment
Comment