Announcement

Collapse
No announcement yet.

Math question...kind of

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Don't be penny wise pound foolish.

    I've always looked at some things like, can I make more money working (I'm self employed) during the time it'll take me to make something like this happen.

    My time is worth alot more than the few dollars I'd save.

    Comment


      #17
      Originally posted by huntindude View Post
      I see you are in lake Jackson. I’ve got a doe in the cooler I killed yesterday if you would like it


      Sent from my iPhone using Tapatalk


      That’s an awesome gesture but please give it to someone less fortunate. I really appreciate the offer but we are fine. I’m going hunting this week and will take my son one youth weekend for a doe hunt.


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      Comment


        #18
        You must have trimmed an awful lot, or the briskets didnt weigh what they were labeled lol. The higher prices of brisket now dont make this as useful. It is useful for leaner sausage like chicken or turkey though, where they charge 4.99 or 5.99 a lb.
        I'd do this just to know exactly what went into my meat. Not worry about cost savings. Theres better ways of doing that.

        Comment


          #19
          Originally posted by rferg84 View Post
          Don't be penny wise pound foolish.



          I've always looked at some things like, can I make more money working (I'm self employed) during the time it'll take me to make something like this happen.



          My time is worth alot more than the few dollars I'd save.


          I call that tripping over quarters to pick up dimes


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


            #20
            Originally posted by Turbo6 View Post
            The problem is you are only yielding 13 lbs from the packers.

            At $2.64 a lb, you need to get 18.6 lbs for the math to break even on the ground chuck.

            Then take your time into consideration, wear and tear on grinders, electricity, vacuum sealer bags, etc.

            Just buy the ground chuck and invest the time you would spend grinding into cutting the neighbors lawn for $40 bucks and you'll be farther ahead than your original plan.
            what he said!,
            buy bulk ground beef (desired fat %) or catch it on sale. Foodsaver packs and use your time more profitably.

            Comment


              #21
              Cancel a few of your mani/pedis and you are golden!





              Comment


                #22
                Originally posted by Chew View Post
                Cancel a few of your mani/pedis and you are golden!







                A girl has to look her best[emoji3]


                Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

                Comment


                  #23
                  maybe heb scale weighs a little heavy....

                  Comment


                    #24
                    What you lost in money, time, effort, you gained in knowledge to never do it again.

                    Comment


                      #25
                      I grind all of mine using brisket or roast (shoulder or chuck). I usually grind 1 or maybe 2 times a year since there is only me and my wife. I only buy briskets when they are on sale and keep in freezer till I am ready. Last summer I was able to get 9 briskets on sale as low as 1.47 lb. @ Kroger and chuck roast for 2.49. The chuck roast are about 85-90 percent lean so that helps you from throwing away as much brisket fat. I probably average less than 2.50 per lb. on a yearly basis, but the main reason I bought my grinder is so I know exactly what I am eating/grinding more than to save money. I look online every week at the meat adds and buy when they run them on sale.

                      Comment


                        #26
                        Looks like you lost money this time, but lesson learned. Try a leaner cut next time, if you're going to continue to try to save this way. When choosing a cryovac brisket, you can get what you want. If you want one with a lot of fat for adding to deer or game for grinding, get one that doesn't bend much when you try to fold it in half. If you want one that doesn't have much fat that you want to grind alone, get one that bends easily. I too think I would find another way to save money, but to each their own.

                        Comment


                          #27
                          You spent $66 and ended up with $49.14 worth of finished product.

                          I’d say you did not come out ahead.

                          I’d take it a step farther and say you spent $16.86 and X-amount of trimming/grinding/packaging time you needn’t have...


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment

                          Working...
                          X