Anyone is the Houston are know where I can purchase a divider for a yeti 50 asap
Announcement
Collapse
No announcement yet.
Need Yeti divider
Collapse
X
-
I have 6 different Yetis's and as much as I can justify their cost I can't do the same for a piece of plastic or more correctly named a cutting board.
If I remember correctly a full sheet of polypropylene board at 1/4 inch runs around 110 per board.
If I saw the price correctly the cost of the divider for a 65 is about 50 dollars. That is why too much. It is a little larger than I sheet of paper
Comment
-
Originally posted by alwaysinshorts View PostI have 6 different Yetis's and as much as I can justify their cost I can't do the same for a piece of plastic or more correctly named a cutting board.
If I remember correctly a full sheet of polypropylene board at 1/4 inch runs around 110 per board.
If I saw the price correctly the cost of the divider for a 65 is about 50 dollars. That is why too much. It is a little larger than I sheet of paper
I agree they're priced a bit high, but there's more to the cost than just the raw material.
Comment
-
Originally posted by cvanbrunt View PostIm not justifying their cost, but dont forget to include the cost of the machines used to cut these out. We have two CNC routers here at work that we use to cut HDPE board from 4x8 sheets and I believe they were close to 40k each 8 years ago when purchased, plus the energy and tooling cost to keep them running then add in the cost of the machine operators...
I agree they're priced a bit high, but there's more to the cost than just the raw material.
I agree with you there are lots of other factors. I however think that in this case the higher cost is brand pricing as opposed to cost factors. You can go to any high end kitchen store like Williams Sonoma and compare the cost of a larger cutting board that is also cut by a CNC machine and they still are not the same in cost.
Comment
-
Originally posted by alwaysinshorts View PostI have 6 different Yetis's and as much as I can justify their cost I can't do the same for a piece of plastic or more correctly named a cutting board.
If I remember correctly a full sheet of polypropylene board at 1/4 inch runs around 110 per board.
If I saw the price correctly the cost of the divider for a 65 is about 50 dollars. That is why too much. It is a little larger than I sheet of paper
Comment
-
Originally posted by alwaysinshorts View PostI agree with you there are lots of other factors. I however think that in this case the higher cost is brand pricing as opposed to cost factors. You can go to any high end kitchen store like Williams Sonoma and compare the cost of a larger cutting board that is also cut by a CNC machine and they still are not the same in cost.
If you were close to Fort Worth or I had a 50qt cooler, I'd have one for you at a lot less cost.
Had to look up the rambler lid cost.. $4.99 - http://yeticoolers.com/rambler-replacement-lid/
Comment
-
Originally posted by cvanbrunt View PostYou definitely are being charged for the branding as well with them.
If you were close to Fort Worth or I had a 50qt cooler, I'd have one for you at a lot less cost.
Had to look up the rambler lid cost.. $4.99 - http://yeticoolers.com/rambler-replacement-lid/
Comment
Comment