Announcement

Collapse
No announcement yet.

When did chewing tobacco go to $10 a bag?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    When did chewing tobacco go to $10 a bag?

    I went to two different convenience stores today and it's 9.99 a bag? is that the new norm or am I just going to the wrong stores......

    #2
    Glad I quit 15 years ago! Couldn't tell you how much now, but I remember paying 3 dollars and some change for a bag then.

    Comment


      #3
      That's the norm from what Ive seen here lately... I remember when I could give a senior a 5 dollar bill to get me a bag of Levi.

      Comment


        #4
        Taxes.

        Comment


          #5
          Yep I quit because They tax it by the oz Was 2.99 now 9.99. Bull----

          Comment


            #6
            Cheaper to smoke our do. Unbelievable. Well time to quit again. Will most likely wean myself off via mail order chew from place in Austin.

            Comment


              #7
              Don't quit ! The government needs the tax revenue ! J/K. $2.99 an oz? Wow, I had no idea. What a scam.

              Comment


                #8
                It's all taxes, cause I was buying Beech Nut in town for $10/bag and at the PX it was only $3.50/bag. So you're paying more in taxes than you are for the product!

                Comment


                  #9
                  Exit 4 off of I-10 in LA if you're anywhere close. If not, quit.

                  Comment


                    #10
                    I know it's ridiculous. I only chew every baseball season so it's not that bad. I go to Louisiana quite a bit. Exit 3, Flying J, no taxes

                    Comment


                      #11
                      Wish I was closer. How much in louisiana?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by 1borntohunt View Post
                        Wish I was closer. How much in louisiana?
                        Not sure about chew. I get 12 can tubs of snuff for $9.50.

                        Comment


                          #13
                          Last time I bought I was like I typically only buy it during the hunting season but had to pass and bought a bag of corn instead.

                          Comment


                            #14
                            Yeah I normally dip but decided to treat myself to a pouch of Levi and almost crapped myself, gas station in carls corner had it for like $6 for awhile but not sure anymore

                            Comment


                              #15
                              Payed $11.50 for a pack of Lancaster back in September in San Angelo.
                              Blew my mind. I normally buy the cheap stuff at bucees for around $6.

                              Comment

                              Working...
                              X