My family used to have calves butchered probably 10 years ago or so. They just kind of stopped doing it. My Brother and I are wanting to get back in it. My Grandpa always took care of everything. Now that he has passed away, I really don't have anybody to ask. So, I had a few questions for the experts.
We raise Santa Gertrudis cattle, have some calves that will be a year old in May. Going to use a heifer since we didn't cut any of the bull calves.
They live on grass, round bales of hay grazer, and the occasional cubes a few times a month.
What age is best, they will be a year in May, and so far that was when we were going to take one. Or should we take it now?
Do I need to start it on a finisher feed from here on out, or is the way it's fed right now good.
Any specific cuts I need to ask for? I had Ribeyes, T-bones, Round steak, Ground and Roast. Am I leaving anything off? Ribs maybe?
I called the processor. He said .49 cents a lb. railroad weight (skinned and gutted). Plus 40 dollar process fee and 5 dollar edible fee.
Example - 1000lbs x .49/lb= 490 + 40 + 5 = 535.00 is that the total price? Didn't want to be sticker shocked and it be really expensive.
Thanks for any help
We raise Santa Gertrudis cattle, have some calves that will be a year old in May. Going to use a heifer since we didn't cut any of the bull calves.
They live on grass, round bales of hay grazer, and the occasional cubes a few times a month.
What age is best, they will be a year in May, and so far that was when we were going to take one. Or should we take it now?
Do I need to start it on a finisher feed from here on out, or is the way it's fed right now good.
Any specific cuts I need to ask for? I had Ribeyes, T-bones, Round steak, Ground and Roast. Am I leaving anything off? Ribs maybe?
I called the processor. He said .49 cents a lb. railroad weight (skinned and gutted). Plus 40 dollar process fee and 5 dollar edible fee.
Example - 1000lbs x .49/lb= 490 + 40 + 5 = 535.00 is that the total price? Didn't want to be sticker shocked and it be really expensive.
Thanks for any help
Comment